PPL doprava ZDARMA
od 1700 Kč do 80kg
Kůže je biologický zázrak: organismu poskytuje ochranu jako schránka a dokáže se v ohromujícím rozsahu sama uzdravit. Věděli jste, že vitaminy a živiny hrají důležitou roli také při hojení ran a regeneraci kůže? Zjistěte více o procesu hojení kůže a o tom, jak může výživa podpořit tělo v samo hojení.
Bezprostředně po poranění kůže nastupují první biologické mechanismy, které chrání tělo před dalším poškozením a opravují defekt. Míra, do jaké to kůže dokáže bez medicínské pomoci, závisí na rozsahu poškození, jako je hloubka rány, její velikost a oblast poraněné kůže. Medicínsky se rozlišují čtyři překrývající se fáze hojení ran: 1,2
Zánětlivá fáze: poškození tkáně iniciuje srážení krve, krevní destičky, erytrocyty a fibrin zajišťují počáteční uzavření rány, aktivují se různé imunitní buňky, leukocyty uvolňují prozánětlivé cytokiny k boji proti napadajícím mikroorganismům. V pozdější fázi dominují makrofágy, které podporují migraci fibroblastů a endoteliálních buněk a přechod do proliferativní fáze hojení ran. 2
Proliferativní fáze: 2v prvních třech dnech po poranění se počáteční uzávěr rány začíná rozpadat, protože přistěhovalé makrofágy fagocytují koagulovanou krev a fibrin je znovu odbouráván. K opravě krevních cév je aktivována angiogeneze a postupně se tvoří granulační tkáň.
Reparativní fáze: 1fibroblasty vytváří granulační tkáň (kolagen a proteoglykany) a dochází k prorůstání cév díky nově vytvořeným kapilárám. Tato fáze připravuje tkáň na opravu.
Fáze remodelace: tato fáze začíná asi po 21 dnech a může trvat týdny až měsíce. Přestavbou složek pojivové tkáně (např. kolagen II je nahrazen kolagenem I) se tělo snaží přerovnat vlákna pojivové tkáně tak, aby vydržela mechanickou zátěž. Do procesu se mimo jiné zapojují matricové metaloproteinázy závislé na zinku.
V závislosti na typu poranění se kůže hojí různými způsoby:
Primární hojení rány: primární uzavření rány je možné, pokud jsou okraje rány co nejhladší, co nejvíc přiléhající k sobě a rána je čistá nebo neinfikovaná, např. u hladkých řezných ran. Povrchové oděrky se mohou také hojit primárně.
Sekundární hojení rány: k této formě hojení dochází při tvorbě granulační tkáně, např. u velkých nebo infikovaných ran a u těch, kde jsou ranové okraje daleko od sebe.
Terciální hojení rány: v tomto případě zůstává rána zpočátku otevřená. Ostatně při chirurgickém uzavření rány může také dojít k sekundárnímu hojení rány.
Imunitní buňky hrají zásadní roli v procesu hojení ran. Vyvstává tedy otázka, do jaké míry mohou imunitní živiny, jako jsou vitaminy, mastné kyseliny nebo minerální látky, ovlivnit hojení ran.2
Esenciální mastné kyseliny jsou důležité pro stavbu buněčných membrán, představují také výchozí látku pro syntézu prostaglandinů a leukotrienů a mají důležitou funkci při udržování zdravé struktury kůže a její funkce.3 Kyselina linolová hraje zásadní roli také při zachování neporušené kožní bariéry.3 Ani psi ani kočky nejsou schopni sami syntetizovat kyselinu linolovou, proto je nezbytný její příjem potravou.3 Kočky navíc dokážou z kyseliny linolové produkovat pouze omezené množství kyseliny arachidonové, tudíž jsou závislé na příjmu obou těchto mastných kyselin.3
Autoři studie zpočátku pozorovali prozánětlivý účinek, který se vyznačoval prouděním zánětlivých buněk do oblasti rány v důsledku zvýšené produkce H2O2 a uvolňování chemokinů.2 Asi po 24 hodinách došlo ke snížení aktivace a produkce prozánětlivých molekul, jako je NF-kB, IL-1b a IL-6. Zároveň došlo ke zvýšené aktivaci aktivátorového proteinu-1 (AP-1), který jako transkripční faktor indukuje expresi těch genů, které jsou zodpovědné za proliferaci keratinoblastů a fibroblastů - buněk, které se primárně účastní proliferativní fázy hojení ran. Kyselina linolová dokázala rychleji přeměnit zánětlivou fázi na fázi proliferativní, a proto byla schopna urychlit hojení ran. Výsledky dalších studií také potvrdily, že kyselina linolová může zlepšit hojení ran modulací buněčné odpovědi, podporou migrace a funkce zánětlivých a endoteliálních buněk a stimulací angiogeneze v oblasti rány.2
Studie dietetického vlivu polynenasycené kyseliny linolenové na hojení ran také prokázala, že tato mastná kyselina může zlepšit fázi obnovy tkáně skrze antioxidační a protizánětlivé účinky.2 Při perorálním použití kyseliny arachidonové mohli vědci také pozorovat pozitivní účinky na hojení ran, které však úzce souvisely s dávkováním.2
Zinek je důležitým stopovým prvkem pro zdravou kůži a lesklou srst. Podílí se na zánětlivém a obranném systému a je nezbytným kofaktorem pro syntézu mastných kyselin.6 Mnoho biochemických a molekulárních procesů zahrnutých do hojení ran lze urychlit přídavkem zinku, tím se zvýší regulace metaloproteináz závislých na zinku.
Vitaminy hrají významnou roli v procesu hojení kožních ran. Vitaminy A, C, D a E a také vitaminy skupiny B jsou důležité pro zdravou funkci kůže.
Vitamin A je důležitý pro integritu epitelu a regulovaný proces keratinizace. Retinoidy regulují proliferaci epidermálních buněk tím, že omezují produkci keratinu, keratohyalinových granulí, tonofilament a desmozomů a umožňují migraci keratinocytů v procesu hojení ran. Ve škáře (derma) retinoidy stimulují fibroblasty zprostředkovanou tvorbu extracelulární matrix a tím dosahují zvýšené tvorby kolagenu typu I a II. Jak nedostatek, tak i nadbytek vitaminů rozpustných v tucích má škodlivý vliv na zdraví kůže. Kočky nemohou používat beta-karoten jako prekurzor retinolu, proto potřebují retinol přijímat v potravě.
Ve vodě rozpustný vitamin C má různé funkce při hojení ran: podporuje syntézu kolagenu v kůži, moduluje imunitní buňky a působí jako antioxidant. 4 Studie na zvířatech ukázaly, že podávání vitamínu C bylo spojeno se zlepšením hojení ran.
Díky svým antioxidačním vlastnostem hraje také vitamin E důležitou roli pro kůži jako lapač volných radikálů. Vitamin E pravděpodobně omezuje poškození způsobené volnými radikály, které vytváří neutrofilní granulocyty v zánětlivé fázi.
Hlavní funkcí vitaminu D je regulovat rovnováhu vápníku a metabolismus kostí. Ukazuje se však, že vápník a vitamin D hrají roli také v aktivitě genů zapojených do diferenciace keratinocytů.4 V kožních ranách je lokálně zvýšená aktivita vitaminu D, což může naznačovat jeho vliv na proces hojení ran. Studie na zvířatech ukázaly, že jak topické, tak i systémové formy vitaminu D vedly k urychlenému uzavírání ran, podporovaly reepitelizaci a vedly k utváření odolnějších ran.4 Nyní je známo, že kalcitriol po poranění kůže indukuje expresi různých antimikrobiálně účinkujících peptidů a tímto způsobem může přispět k ochraně rány před infekcemi.4
Vitaminy ze skupiny B komplexu jsou rozpustné ve vodě, a proto se rychle vylučují z těla. Proto je nutný jejich denní příjem. Zvířata s nedostatkem vitaminů B vykazují kožní změny, jako je suchá, šupinatá kůže a vypadávání chlupů. Ukazuje se, že vitamin B1 (thiamin) hraje nejdůležitější roli při hojení ran jako kofaktor v různých biochemických procesech. To podporuje i fakt, že nedostatek thiaminu je spojen se zhoršeným hojením ran. Lékařské studie na lidech také prokázaly souvislost mezi suplementací thiaminu a lepším hojením periodontálních ran. Ukazuje se, že také riboflavin (vitamín B2) hraje roli v procesu hojení ran. Zvířata s deficitem riboflavinu vykazovala pomalejší epitelizaci a sníženou kontrakci rány. Vitamin B5 (kyselina pantotenová) je kofaktorem mnoha acetylačních reakcí a může podporovat uzavření rány, pokud se používá jak topicky, tak i systémově. Pravděpodobně podporuje migraci fibroblastů a zvyšuje metabolismus bílkovin.
Speciálně pro psy a kočky s kožními problémy nabízí Happy Dog a Happy Cat dietu VET Skin, která pokrývá speciální potřeby kůže. Složení diety je zaměřeno na zdravou regeneraci kůže, podporuje kožní metabolismus a posiluje kožní bariéru. Dieta obsahuje exkluzivní zdroje bílkovin, jako je losos a jelen, a je bohatá na živiny prospěšné pro pokožku, jako jsou omega-3 a omega-6 mastné kyseliny, vit. A, vit. E, vitaminy B a zinek. Ingredience obsažené v této bezlepkové receptuře jsou také vysoce stravitelné. V závislosti na individuálních potřebách psů a koček jsou diety Happy Dog a Happy Cat VET Skin k dispozici jako suché a také i jako vlhké krmivo.
Hedvábná, lesklá srst - který majitel psa by to nechtěl? Naše bezobilné psí pamlsky jsou obohaceny o kůži podporující živiny, jako je biotin a zinek, jakož i o řasu spirulinu bohatou na živiny a také o olej z řas, který poskytuje esenciální mastné kyseliny. Tímto podporují přirozenou funkci kůže a lesklou srst. Měkké bonbóny tohoto funkčního pamlsku se snadno používají a taky se perfektně dávkují. Naše pamlsky jsou vyrobeny v Německu bez přidaného cukru a bez umělých aromat, barviv a konzervantů.
Happy Dog Care Snack Skin & Coat
Ledvinové diety Happy Dog VET a Happy Cat VET jsou optimálně přizpůsobeny potřebám psů a koček s chronickou nedostatečností ledvin (CRI). Toto speciální krmivo zmírňuje zátěž ledvin díky indikaci odpovídajícímu obsahu bílkovin při současné vysoké kvalitě bílkovin. Obsah fosforu a sodíku je redukován v souladu s omezenou filtrační funkcí nemocných ledvin. Obzvláště chutná receptura diety podporuje její příjem pacientem a zajišťuje mu adekvátní přísun všech nezbytných živin. Omega-3 mastné kyseliny a antioxidanty jako vit. A a vit. E spolu s mnoha dalšími vitamíny a stopovými prvky celkově podporují organismus.
Happy Dog VET Renal Happy Cat VET Renal
Dieta Happy Cat VET Early Renal & Cardio Care je vhodná pro kočky se srdeční a ledvinovou insuficiencí. Nasazuje ke zmírnění zátěže ledvin při akutní a chronické nedostatečnosti ledvin a je vhodná zejména v raných stadiích CRI. Tato receptura se vyznačuje těmto potřebám speciálně přizpůsobeným obsahem lehce stravitelných bílkovin a taktéž fosforu a sodíku. Zvláště chutná receptura obsahuje jako zdroj bílkovin škvarky, drůbeží bílkoviny a rýžové bílkoviny. Snížený obsah sodíku doplněný o živiny důležité pro srdce činí z této diety ideální podporu při chronické srdeční nedostatečnosti. Obsažené bylinky, jako je list břízy a pampeliška, se již tradičně používají k čištění krve a podpoře ledvin.
Happy Cat VET Dieta Early Renal & Cardio
Pascale Huber, veterinární lékařka.
1) https://flexikon.doccheck.com/de/Wundheilung
2) Silva, J.R. a kol.: Wound Healing and Omega-6 Fatty Acids: From Inflammation to Repair.
Hindawi Mediators of Inflammation Volume 2018, Article ID 2503950, 17 pages https://doi.org/10.1155/2018/2503950
3) Watson T. D. G.: Diet and Skin Disease in Dogs and Cats. The Journal of Nutrition, Volume 128, Issue 12, December 1998, Pages 2783S–2789S
4) Sinno S., Lee D.S., Khachemoune A.: Vitamins and cutaneous wound healing. CWS, FAAD I Loyola University Chicago Stritch School of
Medicine, Maywood, Illinois, USA, 2 State University of New York and Veterans, Affairs Hospital, Brooklyn, New York, USA. Journal of wound care. Vol. 20 No. 6. 20118) Produktové informace Happy Dog a Happy Cat VET Skin. Získáno 2023.
Překlad: MVDr. Juraj Benčík, EUROBEN, s.r.o., 2024-06
Pro spuštění videa prosím povolte preferenční cookies.
PPL doprava ZDARMA
od 1700 Kč do 80kg
Expresní
doručení
Kamenná prodejna
v Teplicích
Jsme výhradní
dovozce