PPL doprava ZDARMA
od 1700 Kč do 80kg
Močové kameny se mohou vyskytovat jak u psů, tak i u koček. Vznikají, když minerály a metabolické produkty rozpuštěné v moči vytváří krystaly a v průběhu času se hromadí za vzniku větších struktur. Na vzniku močových kamenů se podílejí různé faktory – zjistěte, proč má výživa tak důležitý význam.
Močové kameny jsou způsobeny krystalizovanými minerály, které se mohou značně lišit svou velikostí: od mikroskopicky malých krystalů přes drobný písek štěrk až po kamínky a kameny o průměru několika centimetrů. Shluky močových krystalů (vytvoření větších struktur, jako jsou močové kameny) se medicínsky také označují jako konkrementy. Onemocnění způsobené tvorbou močových kamenů se lékařsky označuje také jako urolitiáza. Proč se u psů a koček tvoří močové kameny, může mít různé příčiny – na vzniku se mohou podílet například genetické faktory, některá plemena nebo různá metabolická onemocnění. Významný vliv však má také výživa.
Kromě toho mohou tvorbu močových kamenů podporovat i některé léky, například tzv. glukokortikoidy ("kortizon") nebo lék na léčbu leishmaniózy u psů. Svou roli hraje zřejmě i věk zvířete, a tak jsou močovými kameny postižena většinou zvířata středního nebo vyššího věku.
Podle toho, které minerály tvoří močové konkrementy u psů a koček, existují různé druhy kamenů. Nejčastějšími močovými kameny u psů a koček jsou struvitové kameny, skládající se z fosforečnanu hořečnatoamonného: asi u 42 % koček a asi u polovina psů s močovými kameny se jedná o struvitové kameny. U obou živočišných druhů jsou podobně běžné takzvané kalciumoxalátové kameny. Mezi vzácnější močové kameny patří také:
Močové kameny ne vždy vyvolávají zjevné příznaky a v některých případech je veterinář objeví náhodně při ultrazvukovém nebo rentgenovém vyšetření. Močové krystaly nebo močové kameny mohou způsobovat problémy nejen v ledvinách ale i ve vývodných cestách močových, tzn. v močovodech, v močovém měchýři nebo v močové trubici. Drobné krystalky mohou dráždit sliznici močových cest a způsobit zánět.
Pokud se vytvoří větší konkrementy, hrozí, že uvíznou v některém z močovodů nebo v močové trubici a zabrání přirozenému odvádění moči. Touto nouzovou situací jsou postiženi častěji samci, protože mají anatomicky delší a zakřivenou močovou trubici. Úplné ucpání močových cest je pro zvíře život ohrožující a mělo by být co nejdříve ošetřeno veterinárním lékařem. Příznakem ucpaných močových cest u psa nebo kočky je bolestivý, naplněný močový měchýř. Majitelé mohou také obvykle pozorovat, že jejich zvíře není schopné, i když se snaží.
Uvedené příznaky často naznačují, že zvíře může mít močové krystaly nebo močové kameny. Větší kameny nebo nahromadění kamenů lze obvykle odhalit pomocí ultrazvukového nebo rentgenového vyšetření, pokud jsou kameny v močovém měchýři, veterinář je často nahmatá. Pomáhá i vyšetření vzorku moči v laboratoři: pod mikroskopem lze přesně určit, o který typ krystalů moči se jedná. Toto stanovení je obzvlášť důležité, protože na něm závisí i terapie.
I u zvířat, která ještě nemají žádné příznaky problémů s močovými kameny, by se měly močové konkrementy odstranit, aby se předešlo zdravotním problémům, jako jsou záněty nebo zadržování moči. Některé močové kameny lze rozpustit pomocí léků a dietetických opatření (urolitolýza). K těmto typům kamenů patří struvitové, cystinové a urátové kameny. U taktéž běžných kalciumoxalátových kamenů a vzácnějších silikátových a xantinových kamenů však neexistuje možnost rozpuštění. Veterinář je proto odstraní chirurgicky (tj. operací) nebo endoskopicky, v závislosti na jejich velikosti a umístění.
Cílená dietetická opatření mohou snížit riziko opětovné tvorby močových kamenů u psů nebo koček:
Aby se zabránilo opětovné tvorbě struvitových kamenů, je vhodné zajistit na jedné straně vyšší příjem tekutin a na druhé straně v krmivu snížit množství látek podporujících tvorbu močových kamenů. Oba dva druhy dietních krmiv Happy Dog VET Struvit (také konzerva Happy Dog Vet Struvit 400g) a Happy Cat VET Struvit (také konzerva Happy Cat Vet Struvit 200g) jsou přesně přizpůsobeny této potřebě, protože mají snížený obsah bílkovin, hořčíku a fosfátů a zároveň mají o něco vyšší obsah sodíku. Zjednodušeně řečeno krmivo je trochu více slané a tím vede k požadovanému, zvýšenému množství pití. Protože pokud zvíře přijímá hodně tekutin, je zaručeno pravidelné proplachování močových cest. Dietní krmivo také mírně okyseluje moč – kyselé prostředí (nízká hodnota pH) je důležité pro prevenci vzniku struvitových kamenů.
Kalciumoxalátové , urátové , xantinové , cystinové kameny
Také u těchto typů kamenů může pomoci snížit riziko přizpůsobená dietní potrava. Zde je kladen hlavní důraz na snížení množství těch složek potravy, které podporují vznik močových kamenů. Speciální dieta Happy Dog VET Urinary Low Purine, je přizpůsobena přesně potřebám postižených psů, protože má nízký obsah kyseliny šťavelové a methioninu a zajišťuje neutrální hodnotu pH. Protože má také nízký obsah purinů, je vhodný zejména pro psy, kteří se léčí na leishmaniózu a podporuje tak prevenci xantinových kamenů.
Autoři : Dr. Lucia Rettenbeck, veterinární lékařka. Dr. Pascale Huber, veterinární lékařka (spoluautorka).
Zdroje: Kohn B., Schwarz G.: Praktikum der Hundeklinik. 12. Auflage, Enke 2017 Rand, J.: Praxishandbuch Katzenkrankheiten. Urban & Fischer 2009 Rückert, C.: Harnsteinerkrankungen bei Hund und Katze – Welche diätetischen Maßnahmen sind sinnvoll? kleintier konkret 2015; 18(6): 10-16 DOI: 10.1055/s- 0041-106517 Překlad: MVDr. Juraj Benčík, EUROBEN, s.r.o., 2023-08
Pro spuštění videa prosím povolte preferenční cookies.
Zpět na výpis
PPL doprava ZDARMA
od 1700 Kč do 80kg
Expresní
doručení
Kamenná prodejna
v Teplicích
Jsme výhradní
dovozce