PPL doprava ZDARMA
od 299 Kč do 80kg
Pokud trávíte se svým psem hodně času venku v lesích a vysoké trávě, pravděpodobně jste se na něm setkali s klíšťaty. Tito paraziti jsou nejen otravní, ale mohou být také nebezpeční, protože mohou přenášet různé nemoci. Více se o malých krvelačných parazitech z přírody dozvíte zde.
Klíšťata jsou pavoukovci a dávají přednost životu v trávě, keřích nebo v podrostu. Přichytí se na procházející zvířata nebo dokonce na lidi (kteří slouží jako jejich hostitelé) a lezou po srsti nebo po kůži a hledají vhodné místo k zakousnutí. Jsou obzvláště aktivní při vyšších teplotách a vyhýbají se suchému prostředí. Proto byste měli svého psa před těmito parazity chránit, zejména od jara do podzimu, a pravidelně kontrolovat jeho tělo, zejména po každé procházce. Vzhledem ke změně klimatu však mohou být klíšťata aktivní i při mírných zimních teplotách. V Česku pravděpodobně nejčastěji potkáte Klíště obecné, Pijáka lužního a Pijáka hnědého (psí klíště).
Piják hnědý Piják lužní Klíště obecné
Kousnutí klíštětem se stává nebezpečným, pokud má pes alergickou reakci, když se místo zakousnutí zanítí nebo dojde k přenesu nemoci.
Mezi nemoci přenášené klíšťaty u psů patří:
Klíšťovou meningo-encefalitidou (KME) a lymskou boreliózou se mohou nakazit i lidé. Pokud se svým psem často chodíte do lesa a na louky, pravidelně kontrolujte jeho srst a kůži, zda se na ní nenacházejí klíšťata. Pokud na svém psovi najdete zakousnuté klíště, mělo by být okamžitě odstraněno. Protože mnoho patogenů se přenáší až po 12 až 48 hodinách po přisátí.
Fáze 1: Larva. Samičky klíšťat kladou na podzim asi 3.000 vajíček, ze kterých se do následujícího jara vyvinou bezpohlavní, bezbarvé larvy se šesti nohami. Po prvním nasycení krví (malí hlodavci, ptáci, ještěrky) se svlékají.
Fáze 2: Nymfa. Nepohlavní nymfy s osmi nohami napadají větší hostitele, jako jsou jeleni a taky lidé. Poté se znovu svlékají.
Fáze 3: Dospělé klíště. Pohlavně dospělé klíště je nyní připraveno k páření. Samice potřebují před nakládkou vajíček další nasycení krví.
Klíšťata se nejraději přichytávají na hlavě vašeho psa, proto byste měli tuto oblast pokaždé co nejdůkladněji zkontrolovat. Pokud na svém psovi najdete přisáté klíště, měli byste ho odstranit i s hlavou a kousacím ústrojím pomocí speciální pinzety na klíšťata nebo háčku na klíšťata. Dávejte pozor, abyste klíště nerozdrtili. Po odstranění klíštěte je normální, že se v místě kousnutí vytvoří malé ztvrdlé pupínky nebo strupy – ty obvykle po několika dnech zmizí. Pokud se však v okolí kousnutí objeví znatelné zarudnutí, pes se zdá být nemocný nebo má dokonce horečku, poraďte se s veterinářem.
Pravděpodobně nejvíce znáte klasické profylaktické spot-on přípravky. Tyto kapky aplikujete na kůži do rozevřených chlupů v oblasti ramen nebo na kořen ocasu. Tyto přípravky obvykle chrání vašeho psa před klíšťaty po dobu čtyř týdnů. Váš pes by se ale měl první dva dny vyhýbat kontaktu s vodou, jinak by se účinná látka mohla vyplavit. Existují také repelentní tablety a obojky.
Komerčně jsou dostupné také přípravky bez chemikálií:
Tyto přípravky používají někteří majitelé psů. Měli byste však vědět, že u těchto alternativ neexistují žádné vědecké důkazy o jejich účinnosti. Pokud máte také kočku, je také důležité vědět, že byste své kočce nikdy neměli dávat stejný přípravek jako svému psovi – protože některá antiparazitika určená pro psy jsou pro kočky vysoce toxické! Pravidelné kontroly srsti na přítomnost klíšťat jsou však nezbytné, a to i při preventivních opatřeních. Pokud najdete nějaká kousnutí nebo váš pes trpí zvýšeným svěděním, poraďte se s veterinářem.
PPL doprava ZDARMA
od 299 Kč do 80kg
Expresní
doručení
Kamenná prodejna
v Teplicích
Jsme výhradní
dovozce