PPL doprava ZDARMA
od 1700 Kč do 80kg
Při onemocnění jater a slinivky břišní může výživa přispět k pozitivnímu průběhu onemocnění. Na jedné straně je kladen důraz na to, aby byl pacientovi poskytnut dostatek energie a živin, na druhé straně je důležité nemocná játra nebo slinivku nadbytečně nezatěžovat potravou. Zde se dozvíte, jaké nároky kladou tyto choroby na krmivo.
Játra jako metabolicky obzvlášť aktivní orgán přebírají v organismu řadu zásadních úkolů. Plní důležité funkce v metabolismu bílkovin, sacharidů a tuků a podílí se na vitaminové a minerální rovnováze (např. ukládání vitaminu A, hydroxylace vitaminu D, ukládání železa, mědi, zinku a manganu). V neposlední řadě játra přebírají životně důležitou detoxikaci metabolických produktů, které musí být vyloučeny, jako je amoniak (NH3) a toxiny, a metabolizují účinné složky léčiv.
V důsledku zhoršené funkce jater psi a kočky vykazují příznaky, jako je ztráta chuti k jídlu, nevolnost a zvracení Při pokročilém onemocnění jater se může objevit i ascites (břišní vodnatelnost), otoky a žloutenka.
Psi a kočky s onemocněním jater špatně žerou, hubnou a typicky se dostávají do katabolického stavu. Odbourané tělní bílkoviny však musí metabolizovat také játra, což tento orgán ještě více zatěžuje a vzniká tak začarovaný kruh. Při omezení tvorby nebo vylučování žlučových kyselin mohou nastat i problémy v metabolismu tuků.
Aby bylo možné tato onemocnění ovlivnit především potravou, je nezbytné pacienty s nemocnými játry přimět znovu jíst. V tomto ohledu jsou užitečná následující opatření a faktory:
Vzhledem k tomu, že zejména kočky často citlivě reagují na změnu krmiva, může mít smysl zpočátku se držet typu krmiva, na které je kočka zvyklá (tj. mokré nebo suché krmivo).
Katabolický stav metabolismu vyžaduje vysoký přísun energie, aby se zabránilo další ztrátě tělesné hmoty. Důležitým předpokladem toho je vysoká stravitelnost potravy. Dobrého vstřebávání živin dodávajících energii lze dosáhnout pomocí snadno stravitelných sacharidů, tj. rozštěpeného, tepelně zpracovaného škrobu. Vhodnými zdroji sacharidů jsou například rýže, kukuřice nebo brambory. Pokud onemocněním jater není narušena sekrece žlučových kyselin, lze energetický obsah krmiva zvýšit i tukem (živočišné a rostlinné tuky smíchané ve vhodném poměru).
Pacienti s nemocnými játry jsou obvykle v katabolickém metabolickém stavu, tzn. že proteiny jsou odbourávány z těla, zejména ze svalů, a jsou přiváděny do jaterního metabolismu, a tudíž navíc zatěžují orgán. Při volbě vhodného složení krmiva to znamená, že na jedné straně je potřeba dodat dostatečné množství bílkovin, na druhé straně je však nutné zabránit další zátěži jater odpadními produkty metabolismu. Aby toho bylo dosaženo, je nutné použít co nejvíc lehce stravitelné zdroje bílkovin. Protože pouze vysoce stravitelné bílkoviny mohou být z velké části tráveny v tenkém střevě dříve, než se trávenina dostane do tlustého střeva. Obtížně stravitelné bílkoviny potravy se naopak ve velkém množství dostávají do tlustého střeva. Zde se následným mikrobiálním trávením bílkovin tvoří čpavek, který musí být játry detoxikován na močovinu.
Vhodnými zdroji vysoce kvalitních bílkovin jsou například svalovina (chudá na vazivo), sója nebo mléčná bílkovina (např. tvaroh, tvarohový sýr). Na druhé straně jsou obzvlášť nepříznivé zdroje bílkovin s vysokým podílem pojivové tkáně, protože tyto jsou v tenkém střevě obtížně stravitelné a vedou k odpovídajícímu vysokému množství amoniaku v tlustém střevě. Pro praktické krmení to mimo jiné znamená nepodávat sušené prasečí uši, kosti z hovězí kůže a taktéž barf se živočišnými složkami, které obsahují hodně pojivových tkání.
Aby se zabránilo zvýšené tvorbě amoniaku v tlustém střevě, hraje vláknina důležitou roli v dietetice jaterních onemocnění. V zásadě lze od sebe odlišit nerozpustnou a rozpustnou vlákninu. K nerozpustným vlákninám patří například celulóza obsažená v krmivu. Ta podporuje střevní motilitu, zkracuje dobu zadržení tráveniny ve střevě a pomáhá tak předcházet tvorbě střevního amoniaku. Dieteticky obzvlášť důležitý je podíl rozpustné vlákniny v krmivu, tzn. fermentovatelné vlákniny, jako je jablečný pektin, mrkev, cukrovkovvé řízky a laktóza nebo laktulóza. Způsobují okyselení prostředí tlustého střeva: například laktobacily fermentují laktózu za vzniku kyselin s krátkým řetězcem, jako je kyselina mléčná, a tím snižují hodnotu pH. V kyselém prostředí se amoniak (NH3) přeměňuje na amonium (NH4+).
U psů a koček s onemocněním jater je důležitý odpovídající přísun minerálů a vitamínů. Například u pacientů s onemocněním jater, kteří mají otoky, je třeba dbát na to, aby byl zajištěn nízký obsah sodíku. U pacientů trpících anorexií, zvracením a průjmem nebo u pacientů užívajících diuretika mohou být hladiny draslíku v séru sníženy, což vyžaduje adekvátní suplementaci draslíku. Potrava, která má nízký obsah mědi a je bohatá na zinek, je nezbytná, pokud je zjištěno onemocnění nadměrného hromadění mědi. Co se týče obsahu vitaminů, tak vitamin A by měl být zařazen pouze pro pokrytí potřeby, zatímco vit. E a vit. C jsou považovány za prospěšné díky svému antioxidačnímu účinku. Suplementace může být indikována u závažného onemocnění jater s poruchou ukládání vitaminu K.
Majitelé pacientů se neustále ptají na další látky na podporu funkce jater, například z oblasti potravních doplňků. Z vědeckého hlediska však k dnešnímu dni neexistují žádná spolehlivá data, která by naznačovala, že určité látky mohou skutečně podporovat hepatocelulární regeneraci. Methionin je nezbytný pro tvorbu cysteinu a nepřímo se podílí na syntéze glutathionu. Glutathion, který je syntetizován hlavně v játrech, se v těle používá především k ochraně buněk před oxidačním stresem. Proto se předpokládá, že methionin může touto cestou přispívat k ochraně buněk.
Pro nejlepší možnou dietetickou podporu jater jsou pro pacienty s nemocnými játry ideální diety Happy Dog VET-Hepatic a Happy Cat VET-Hepatic. Mají snížený obsah vysoce stravitelných bílkovin, který pokrývá potřeby zvířete a také snížený obsah mědi a sodíku. Rozložené zdroje sacharidů, jako je rýže a kukuřice, jsou snadno stravitelné a obsah vlákniny napomáhá redukovat tvorbu amoniaku ve střevě. Methionin a vitaminy přispívají k antioxidační ochraně jaterních buněk. Tato dietní krmiva jsou vhodná pro psy a kočky s onemocněními jater, jaterními encefalopatiemi a portosystémovým zkratem (PSS).
Exokrinní pankreas plní důležité úkoly při trávení potravy a vstřebávání živin. Tato žláza tedy syntetizuje důležité trávicí enzymy, jako je trypsin, lipáza a amyláza, vylučuje bikarbonát pro zajištění optimálního pH a uvolňuje vnitřní faktor (IF), který je nezbytný pro vstřebávání kobalaminu (vitaminu B12). V případě exokrinní pankreatické insuficience (EPI) dochází k nedostatečné tvorbě enzymů až celkovému deficitu trávicích enzymů. Onemocněním EPI jsou obecně častěji postiženi psi než kočky. Důsledkem nedostatku enzymů je špatné využití živin a u postižených pacientů je narušeno zejména trávení tuků. Dysfunkce slinivky břišní je klinicky často spojena s průjmem a úbytkem váhy až po kachexii, vzácněji se zvracením a kožními problémy. Charakteristickým znakem je šedé až žluté zbarvení trusu, časté kálení a velké množství trusu a v důsledku toho žravý hlad a nadměrná žízeň (polydipsie). Nestrávené složky krmiva zůstávají ve střevě, což má za následek přemnožení mikrobů v tenkém střevě (Small intestinal bacterial overgrowth, SIBO). Navíc se ve větší míře tvoří bakteriální metabolity, které mohou způsobit hyperosmotický průjem. Dalším důsledkem špatného využití živin mohou nastat imunologické problémy, jako je nedostatek imunoglobulinu A.
Jedním z nejdůležitějších opatření v terapii exokrinní pankreatické insuficience spočívá v doplnění chybějících enzymů. Krmivo by navíc mělo být lehce stravitelné, bohaté na vysoce kvalitní bílkoviny a obsahovat rozložené sacharidy (např. rýže). Doporučuje se snížený obsah tuku, ale ten by měl vycházet především z individuální tolerance pacienta. V případě EPI se doporučuje krmivo se spíše nízkým obsahem vlákniny, přednostně s rozpustnou vlákninou. Vzhledem ke snížené schopnosti vstřebávání vitamínů rozpustných v tucích může být zvýšená potřeba vitamínů A, E, D a K. Psi a kočky s pankreatickou insuficiencí mají obvykle také nízké hladiny kobalaminu (B12) v séru, proto může být indikováno i jeho parenterální podání.
Charakteristický je současně zvýšený obsah kyseliny listové v krvi, protože přemnožení bakterií může vést ke zvýšené mikrobiální tvorbě kyseliny listové. U pacientů s akutními příznaky, kteří jsou již značně oslabeni, může být prvním krokem také parenterální výživa. Pro zvířata, jejichž stav je stabilizovaný, se doporučuje vysoce stravitelné krmivo a denní krmnou dávku rozdělit na mnoho malých porcí.
Zánět slinivky břišní obvykle probíhá za charakteristických příznaků, jako je velmi bolestivé břicho, zvracení a průjem, anorexie a horečka. Postižení psi a kočky se obvykle rychle dehydratují (odvodňují). V důsledku uvolnění enzymů hrozí autodigesce (samonatrávení) slinivky břišní.
Pro dietetickou podporu psů a koček s pankreatitidou se ideálně hodí dietní krmivo Happy Dog VET Intestinal Low Fat a Happy Cat VET Intestinal Low Fat: tyto vysoce stravitelné diety mají nízký obsah tuku a vysoce kvalitní bílkoviny a přesně odpovídají potřebám pacientů se zánětem slinivky břišní. Podporují lepší vstřebávání živin, zajišťují stabilizaci trusu a díky obsažené dietetické vláknině posilují střevní flóru.
Autor: Pascale Huber, veterinární lékařka.
Zdroje : Paßlack, N.: online seminář. Diätetik von Leber- und Pankreaserkrankungen bei Hund und Katze. Akademie.vet Mai 2020 Produktové informace VET diety Happy Dog a Happy Cat. Interquell GmbH. Stav: květen 2020
Překlad: MVDr. Juraj Benčík, EUROBEN, s.r.o.
Pro spuštění videa prosím povolte preferenční cookies.
Zpět na výpis
PPL doprava ZDARMA
od 1700 Kč do 80kg
Expresní
doručení
Kamenná prodejna
v Teplicích
Jsme výhradní
dovozce