Dopravné zadarmo
od 65 EUR do 80kg
Všeobecné tipy a triky pro příchod Vašeho kotěte
Srdečně blahopřejeme k velkému rozhodnutí. Protože příštích 15 až 20 let Vašeho života budte sdílet se zcela jedinečným přítelem – s Vaší kočkou. Aby Váš společný život fungoval již od začátku, připravili jsme pro Vás několik užitečných tipů.
Sotva existuje něco víc, než rozpačité heboučké kotě! Spousta lidí proto chce mít doma koťátko co nejdříve. I když je to těžké, je lepší ponechat kotě u matky a sourozenců tak dlouho, jak jen to je možné. Čím déle je potomstvo kojeno a opečováváno matkou, tím silnější a psychicky stabilnější pak bude a tím jednodušší bude ho vychovat.V ideálním případě by mělo být předáno novému majiteli ve věku 14 – 16 týdnů, ale v žádném případě ne před dosažením věku 12 týdnů.
I když je Řím dobrým příkladem pro kočičí společenství, tak tyto kočky žili na svobodě a mohli se navzájem kdykoliv vyhnout. Jinak je to ale se skutečným spoleubydlením, ve kterém kočky nemohou mít takový odstup, jaký by někdy raději mít chtěly. Kočky se sice nemůžou označovat za ryzí samotáře, ale jen opatrně bychom měli sociální charakter koček vyzdvihovat příliš vysoko. Protože kočky si rády samy vyhledávají své sociální partnery.
Vyrůstá-li kočka v stabilním kočičím společenství, ovlivňuje to samozřejmě její sociální existenci. Pokud ale kočka žije nějaký čas v domácnosti dlouho sama, tato „sociálnost“ se opět vytratí. Kdo svému domněle „osamělému" pokojovému tygrovi přináší v dobré vůli domů společnost, může tím vyvést vnitřní náladu svého citlivého miláčka z rovnováhy.
I když se kočky venku rády zdržují ve společnosti, neznamená to, že by se chtěli spolu dělit stejně i o svůj domov. My se taky přece rádi staráme o to, s kým žijeme pod jednou střechou. Právě tak je to i u kočky. Proto by se mělo napřed dobře ověřit, zda se vzájemně cizí kočky ve společenství doopravdy také snesou. Když přijde nový přírůstek domů, neměly by se obě kočky spolu ihned konfrontovat, ale při zbližování by se mělo dbát na několik věcí (tipy najdete zde). Neboť správná aklimatizace je už polovinou úspěchu pro pozdější poklidné soužití.
Jsou zde však problémy, při kterých by se však v případě pochybností obě kočky raději neměly k společnému životu nutit. Protože takové stresující spolubydlení může u mnoha koček způsobovat často nevysvětlitelné chování nebo dokonce i nemoci. U „tajuplných koček“ jsou ty stresy však ne vždy jednoznačně znatelné.
Když už je kotě (nebo koťata) na cestě do nového domova, základní vybavení by už mělo být na místě. Škrábací strom, košík, různé hračky a samozřejmě taky kočočí záchod a misky na krmivo a vodu. Přirozeně nesmí chybět ani vysoce kvalitní krmivo pro koťě. Naš velmi kvalitní kočičí krmivo Happy Cat Junior je optimální na pokrytí náročných požadavků malých koček. Happy Cat suché krmivo obsahuje všechny důležité vitaminy a živiny, které Vaš kotě potřebuje, aby se z něj stala velká a silná kočka.
„Sichr je sichr“ aneb bezpečnost především Dům nebo byt, kde žije kotě, by měl být naprosto bezpečný. Malí průzkumníci jsou schopni se vtěsnat do každé skulinky a zdolat jakoukoliv výšku. Pokud jsou dvířka na skřínce jen lehce pootevřená, stačí to na to, aby se Vaše kotě dostalo dovnitř. Takže než je zavřete, raději se podívejte dovnitř. Buben pračky je pro něj rovněž fascinující. Jedovaté čisticí prostředky by měly být uzamčené, stejně tak i drobné předměty, které by mohlo spolknout. Plastové pytlíky a tašky a vlněné nitě představují riziko udušení. Větračky by měly být opatřeny ochrannou mřížkou, aby čerstvý vzduch zůstal neškodným potěšením..
Přineste kotě v přepravním boxu domů, a postavte přepravku do tiché místnosti, otevřete ji a čekejte. Zvědavost kotěte brzy zvítězí a začne dělat první kroky ve svém novém domově. Ale do té doby může u plachých jedinců uběhnout až 24 hodin. Když kotě opustí přepravku, nechte ho dům nebo byt postupně místnost po místnosti prozkoumat svým vlastním tempem.
Pokud se kotě jeví čiperné a zdravé, ale zpočátku stále odmítá příjem potravy, nemusíte se bát. Mnoho koťat je rozptylováno spoustou dojmů z nového prostředí tak, že na jídlo ani jednou nepomyslí. Ale po krátké době se nervozita vytratí a dostaví se chuť k jídlu. Důležité je, abyste kotěti v prvních dnech nabízeli pouze tu potravu, na kterou je zvyklé ze svého předchozího domova. Změna krmiva v tomto momentě představuje další zátěž pro vzrušené kotě a může vést k zažívacím potížím. Proto raději počkejte, až se kotě poněkud zabydlí a prvotní nervozita odezní.
Až přijde čas, smíchejte trochu nového krmiva s původním a postupně denně zvyšujte jeho podíl, až nové krmivo zcela nahradí to původní. Mimochodem, pokud Vaše kotě nechce žrát z misky, ale jinak docela rádo jí, dejte mu krmivo volně na krmné místo. Kočky mají totiž v tomto ohledu často svou vlastní hlavu a nelíbí se jim, když je miska například přímo u misky s vodou, nebo uprostřed místnosti. Změna umístění misky může v takových případech dělat zázraky.
Jestliže jsou všechna rizika odstraněna, mohou se majitel i kočka v pohodě věnovat spolužití. Například hodinami mazlení a hraní, které upevňují Vaše pouto. Ačkoliv se prckové umí dobře zaměstnat i sami, jsou pro ně nejzábavnější hry vždy ty, které jsou s člověkem. To je ta perfektní doba pro zavádění pravidel. Samozřejmě že majitelé koťat musí někdy přimhouřit oko. Každopádně hravé útoky na ruce by neměly být povoleny, pokud nechcete, aby se v budoucnu Vaše ruka stala terčem útoků dospělé kočky. Co se teď může zdát roztomilé, od šestikilové kočky může být hodně bolestivé. Proto je nejlepší nepodporovat u kotěte žádné chování, které by mohlo být u dospělé kočky nežádoucí či problémové. Co se kotě naučí v prvních měsících, kdy se formuje, ovlivní Vaši kočku až do pozdního věku. To platí i pro všechny ty hodiny strávené nádhernou hrou a tulením s člověkem.
Späť na výpisDopravné zadarmo
od 65 EUR do 80kg
Expresné
doručenie (iba ČR)
Kamenná predajňa
v Tepliciach
Sme výhradný
dovozca